Aktualności IAiU

2024.04.12

Szanowni Państwo,
Jest jeszcze tydzień na nadsyłanie prac!

 

Celem Konkursu jest:

  • wyłonienie i nagrodzenie najlepszych prac dyplomowych obronionych w minionym (2023) roku na wydziałach architektury w Polsce;
  • promocja i podkreślenie znaczenia odpowiedzialnego projektowania środowiska zbudowanego w kontekście niekorzystnych zmian klimatu i ochrony zasobów przy zachowaniu wysokich walorów architektonicznych i urbanistycznych proponowanych rozwiązań;
  • propagowanie materiałów i technologii budowlanych charakteryzujących się niskim śladem węglowym i budownictwa efektywnego energetycznie;
  • upowszechnienie zasad implementacji gospodarki cyrkularnej w architekturze;
  • poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań projektowych realizujących cele odpowiedzialnego kształtowania środowiska zbudowanego;
  • promocję prośrodowiskowych idei projektowych.

 

Nabór prac do Konkursu potrwa do 21 kwietnia 2024 do godziny 24:00.

Ogłoszenie listy Laureatów i Laureatek oraz wręczenie nagród przyznanych przez Jury nastąpi 25 maja 2024 r.

Szczegółowe informacje oraz Regulamin Konkursu dostępne są na stronie: https://www.arch.pw.edu.pl/arch/Studia/Dyplom-Prosrodowiskowy




2024.04.12

W holu głównym budynku Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ odbył się wernisaż wystawy „A światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła (J 1,5)”, która hasłem przewodnim odwołuje się do biblijnej symboliki słów z Ewangelii św. Jana.

Prace są częścią artystyczno-naukowego projektu dotyczącego odbudowy i adaptacji zniszczonych w Ukrainie obiektów przemysłowych. Jest także wyrazem ekspresji artystycznej w czasach konfliktu militarnego. Fotografie prezentowane na wystawie przedstawiające południową część ogarniętej wojną Ukrainy są efektem współpracy prof. Julii Iwaszko (Kijowski Narodowy Uniwersytet Budownictwa i Architektury) i bezpośredniego uczestnika zdarzeń, oficera Armii Ukraińskiej – Sergija Belińskiego.
Wystawa jest konsekwencją pobytu prof. Yulii Iwaszko na Uniwersytecie Łódzkim w ramach stypendium badawczego z programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB). Edycja łódzkiego IDUB-u z roku 2022 niesie wsparcie dla badaczy ukraińskich dotkniętych działaniami wojennymi. Prof. Iwaszko podjęła szereg inicjatyw naukowo-artystycznych przybliżających ten traumatyczny temat akademikom z Łodzi.
Wcześniej wystawa prezentowana była w Galerii Wozownia 11 Uniwersytetu Łódzkiego oraz na Uniwersytecie w Ostrawie. Kuratorem wystawy jest prof. Aneta Pawłowska z UŁ, natomiast za jej organizację z ramienia IAiU PŁ odpowiadają dr inż. arch. Joanna Matuszewska i dr inż. arch. Tomasz Grzelakowski.




2024.04.10

Instytut Architektury i Urbanistyki PŁ jest partnerem Narodowego Instytutu Dziedzictwa przy organizacji tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w województwie łódzkim. Z radością przekazujemy w załączeniu oficjalne zaproszenie na te obchody, które odbędą się w Czerniewicach (pow. Tomaszów Mazowiecki) w dniu 16.04.2024 roku. Plakat Wydarzenia można pobrać korzystając z linku: https://we.tl/t-dO0PEUpxvl, a znajdujący się tam kod QR poprowadzi nas do szczegółowego programu. Impreza ma charakter otwarty i jest bezpłatna. Prosimy o "podawanie" informacji dalej - tak, aby dotarła do możliwie największej grupy Zainteresowanych.
Chętnych do udziału zachęcamy do rejestracji na stronie: rejestracja.nid.pl/mdoz2024_lodzkie
Gorąco polecamy fantastyczne XVI- i XVII-wieczne polichromie odkryte podczas restauracji XVIII-wiecznego, drewnianego kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła, który - jak wykazało datowanie metodą dendrochronologiczną - został zbudowany w 1423 roku (sic!/) i tym samym stał się sensacyjnie najstarszym drewnianym kościołem w województwie łódzkim. Szczegółowych informacji na temat obchodów MDOZ 2024 udziela dr inż. arch. Włodzimierz Witkowski.

zaproszenie JPG
zaproszenie PDF




2024.04.04

W ostatnich latach kolor stał się bardziej popularny. Po inspirowanej modernizmem modzie na biel i motywowanym ekologicznie zwrocie w kierunku natury – drewna i tekstur naturalnych, ostatnie lata oznaczają powrót kolorów, które niosą ze sobą emocje. Przyciągają i czynią przestrzeń bardziej atrakcyjną, indywidualizując ją oraz wywołując reakcje użytkowników. W czasie naszej konferencji zajmiemy się problemem kształtowania kolorystyki przestrzeni ze względu na zasady evidence based design. Zapraszamy 10 kwietna 2024 na godz. 9:00 do Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie. Wstęp wolny. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się. 

Program i zapisy: TUTAJ
Wydarzenie na FB: TUTAJ




2024.03.26

Szanowni Państwo! 
Zgodnie z poleceniem Prorektora ds. studenckich, p. dr hab. inż. Witolda Pawłowskiego, prof. uczelni, zapraszam do udziału w konferencji naukowej Lotnicze sympozjum Młodych Naukowców 2024.
Zagadnienia, które Organizatorzy chcieliby poruszyć podczas konferencji są interdyscyplinarne i dotyczą przede wszystkim następujących dziedzin:
Panel I: tematyka dotycząca dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport, automatyka elektronika elektrotechnika i technologie kos, informatyka techniczna i telekomunikacja, inżynieria materiałowa, inżynieria mechaniczna.
Panel II: tematyka dotycząca dyscypliny: nauki o bezpieczeństwie, nauki o Ziemi i środowisku
Szczegółowe informacje na temat Sympozjum można znaleźć pod adresem: https://lsmn2024.law.mil.pl/




2024.03.25

 




2024.03.13

Architekci z Biura Projektów LEWICKI ŁATAKgośćmi kolejnego spotkania LIVE A&B z cyklu #NOWE TRENDY W ARCHITEKTURZE!

Jakie są nowe trendy w architekturze? Architektura & Biznes gości najlepszych twórców, architektów, projektantów, a rozmowy stają się przestrzenią wymiany opinii na temat współczesnych wyzwań i czerpania z projektowych doświadczeń.
19 marca (wtorek) o godzinie 13.00gośćmi A&B będą architekci Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak z Biura Projektów LEWICKI ŁATAK - pracowni, która od dwudziestu dziewięciu lat wyznacza trendy w architekturze!
Spotkanie poprowadzi Jakub Głaz - krytyk architektury i redaktor portalu A&B.
Spotkanie jest bezpłatne, dostępne dla wszystkich, nie trzeba się rejestrować!
Transmisja online: Facebook i YouTube A&B

Więcej informacji:https://www.facebook.com/events/712031257741881
https://www.architekturaibiznes.pl/lewicki-latak-nowe-trendy-w-architekturze,32417.html

Zapraszamy!




2024.02.29

Numer 3/2024 „Architektury & Biznes” jest już udostępnionydo bezpłatnego pobierania na www.architekturaibiznes.pl/bezplatne-e-wydaniea od początku marca papierowa wersja w Empikach.
Temat wiodący: ARCHITEKTURA MIESZKANIOWA.
Dlaczego wszystko, co jest w numerze, trzeba wiedzieć? bo prawo do mieszkania niekoniecznie idzie w parze z prawem do jakości. Jak to pogodzić?
W numerze m.in.:

  • straconych szansach, udanych wyjątkach w Poznaniu w tekście Kuby Głaza
  • Ewa Karendys o Trójmieście w budowie
  • Mateusz Cyganek o tym, jak dobrze zorganizować tanie i efektywne budownictwo spółdzielcze na przykładzie Szwecji
  • Jakub Krzysztofik o tym, jak krok po kroku założyć i rozwijać kooperatywy mieszkaniowe
  • o mieszkalnictwie szytym na miarę Wiktorowi Bochenkowi opowiada Kamil Nowak z Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR
  • Piotr Legerski, krakowski deweloper, prezes Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań w odzie do elastyczności
  • Paweł Pucher z kancelarii adwokackiej @KKPW o Zintegrowanym Planie Inwestycyjnym ZPI i umowie urbanistycznej
  • osiedle @ATAL w Łodzi by Horizone Studio
  • dom dla osób w kryzysie bezdomności w Warszawie proj. XYstudio s.c.
  • Elektrownia Park Residence w Zamościu, proj. Mateusz Tanski & Associates / MTA Architekci
  • Między Mostami w Kaliszu proj. @MODO Architekci
  • osiedle zrównoważone w Bielsku-Białej proj. MOC Architekci
  • felietony Kuby Głaza i Jakuba Szczęsnego
  • rozstrzygamy NAJLEPSZY DYPLOM ARCHITEKTURA, gdzie nagrodą jest miesięczny staż w pracowni Ultra Architects i 4 tyś. zł
  • o wystawie "Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL" w Muzeum Narodowe w Krakowie z prof. Andrzejem Szczerskim rozmawia Michał Wiśniewski
  • o "Śladach", wystawie w SARP Oddział Kraków z Magdaleną Kozień-Woźniak i Katarzyną Kozień-Kornecką z Kozień Architekci rozmawia Ola Kloc
  • o rozstrzygniętym konkursie na miejską aulę w Rzeszowie, który wygrało biuro Karol Żurawski, pracownia projektowa pisze Anna Cymer
  • Katarzyna Jagodzińska o nowym projekcie Komisji Europejskiej na rzecz dziedzictwa kulturowego w Ukrainie
  • dyplomy biorące udział w konkursie NAJLEPSZY DYPLOM WNĘTRZA oraz ARCHITEKTURA

czytajcie, pobierajcie, komentujcie, szerujcie!




2024.02.20

Centrum Wspierania Nauki PŁ zaprasza Państwa na prezentacjęzdobywcy 4grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC), prezesa IDEAS NCBR(https://ideas-ncbr.pl/ ) - ośrodka badawczo-rozwojowego działającym w obszarze AI, profesora w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego – Pana Piotra Sankowskiego – pt. Questioning status quo. Innovation in research and academic education.

Po prezentacji, odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony pozyskiwaniu prestiżowych, krajowych i międzynarodowych grantów badawczych, w którym uczestniczyć będą:

1. prof. dr hab. Piotr Sankowski UW
2. prof. dr hab. inż. Piotr Paneth 
3. prof. dr hab. Marta Gmurek 
4. prof. dr hab. inż. Tomasz Czyszanowski 
5. dr hab. inż. Katarzyna Nawrotek 

SAVE the date!!!!           12 marca 2024 (wtorek), godzina 09:0012:00, Aula Prof. Tadeusza Paryjczaka




2024.02.01

Numer 2/2024 A&B już gotowy - do pobrania na www.architekturaibiznes.pl/bezplatne-e-wydaniea od początku lutego a papierowa wersja w Empikach.
Temat prowadzący to ARCHITEKTURA PUBLICZNA.
W numerze najnowsze realizacje z sektora publicznego, rozmowy z architektami o trudach realizacyjnych wynikających z kryterium najniższej ceny przy zamówieniach publicznych.
I m.in.

  • Bartek Haduch rozmawia z Benem van Berkelem z UNStudio
  • Małgorzata Tomczak o transporcie miejskim rozmawia z Andrzejem Szaratą, rektorem Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • o Lapidarium na Zamek Królewski na Wawelu Ania Walewska rozmawia z kuratorką Beatą Kwiatkowską-Kopką
  • Gdzie leży Polska? pyta Rafał Matyja
  • wnętrza Stradom House Autograph Collection by Ola Kloc
  • recenzje książek „Mission Neighbourhood – (Re)Forming Communities” pod redakcją Christiana Pagha i Thomasa Cooka oraz „Dzielnice kulturalne i kreatywne. Wieloznaczność sztuki i kultury w mieście postindustrialnym” Basile’a Michela
  • prof. Ewa Kuryłowicz o projekcieWydział Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego Kuryłowicz & Associates
  • Romuald Loegler o Teatrze Polskim w Szczecinie
  • Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak o kładce pieszo-rowerowej na Wzgórzach Zamkowych w Dobczycach
  • Paweł Kubacz o Mazurskim Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej „Kumak” w Urwitałcie k. Mikołajek
  • Wzorro Design o Nowym Skarbcu Koronnym na Wawelu
  • Jan Poborski o rewitalizacji terenu przy zabytkowej kopalni KWK Ignacy w Rybniku
  • Przemysław Woźny o Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia” w Czempinie
  • Jacek Nesterowicz, Adriana Waś o kompleksie oświatowo-sportowym w Baranowie
  • Ewa Janik, Błażej Janik o energoefektywnym przedszkolu w Regułach
  • Decocafe ARchitEKtuRA Żłobek Miejski nr 1 i Przedszkole w Wągrowcu, Żłobek Krasnal w Kołobrzegu, Szkoła imienia Noblistów w Rokietnicy

*** dodatkowo w e-wydaniu

  • Tomasz Borkowski o Centrum Usług Społecznych w Zabrzu
  • Kozień Architekci o przebudowie Teatru Muzycznego „Capitol” we Wrocławiu
  • o galerii PLATO w Ostrawie z Robertem Koniecznym z KWK PROMES rozmawia Izabela Kutyła
  • Ewa Karendys rozmawia z architektami z pracowni SLAS Architekci o sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju
  • Ania Diduch rozmawia z Tomaszem Koniorem o modernizacji Biblioteka Narodowa w Warszawie
  • rozmowa z architektami z pracowni PPA / Piotr Płaskowicki & Partnerzy o Morskim Centrum Nauki w Szczecinie
  • felietony Kuby Głaza i Jakuba Szczęsnego

czytajcie! to najlepsza lektura na długie lutowe wieczory!




2024.01.29




2024.01.24

XI edycja międzynarodowego konkursu architektonicznego International VELUX Award
Grupa VELUX zaprasza studentów architektury do udziału w XI edycji międzynarodowego konkursu International VELUX Award. Konkurs odbywa się co dwa lata, a jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na rolę światła naturalnego w architekturze, jako istotnego źródła oświetlenia, energii, dobrego samopoczucia i komfortu.
Odpierwszej edycji, w 2004 roku, wzięło w nim udział ponad 10 000 studentów z ponad 800 uczelni, ze 100 krajów, przedstawiając swoje fascynujące projekty na temat światła naturalnego.
Polscy studenci już pięciokrotnie odnosili w nim sukcesy.

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?
Wygrana w konkursie International VELUX Award to zarówno cenne nagrody pieniężne, jak i szansa do zaistnienia w międzynarodowym gronie młodych architektów z całego świata, pochwalenie się swoją kreatywnością przed międzynarodowym jury, a przede wszystkim możliwość pokazania swojej wizji świata i dołączenia do grona architektów przyszłości.
Każda praca nadesłana przez studentów jest analizowana przez znamienitych architektów powołanych do jury przez współpracującą z konkursem Międzynarodową Unię Architektów (ang. International Union of Architects, UIA). Wystąpienie i pokazanie swoich prac przed takim audytorium architektów to niezapomniane przeżycie, a także okazja do postawienia ważnego kroku na ścieżce zawodowej.   

Cenne nagrody
Laureaci otrzymują również nagrody pieniężne, które trafiają zarówno do studentów, jak i ich opiekunów naukowych. Łączna pula nagród wynosi 30 000 euro. Nagroda główna w każdej kategorii to 5 000 euro (4000 euro dla studenta i 1 000 euro dla opiekuna), natomiast nagrody za najlepsze prace w regionach w ramach każdej kategorii to 1 250 euro (1 000 euro dla studenta oraz 250 euro dla opiekuna).

Jak przebiega konkurs?
Rejestracja już się rozpoczęła i potrwa do 1 kwietnia 2024 roku. Jest ona warunkiem koniecznym do złożenia pracy konkursowej. Rejestracja odbywa się na stronie daylightandarchitecture.com/iva/
Studenci mogą zgłaszać się indywidualnie lub zespołowo. Każdy zgłaszający się student lub zespół powinien mieć swojego opiekuna naukowego.
Prace konkursowe mogą być zgłaszane w dwóch kategoriach - „Światło naturalne w budynkach” oraz „Badania nad światłem naturalnym”. W sierpniu 2022 r. jury wybierze po dwóch zwycięzców z każdego z pięciu regionów określonych przez Międzynarodową Unię Architektów: 1) Europy Zachodniej, 2) Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, 3) Ameryk, 4) Azji i Oceanii oraz 5) Afryki. Dziesięciu zwycięzców regionalnych zaprezentuje jury swoje projekty osobiście podczas Światowego Festiwalu Architektury w Lisbonie w grudniu 2022 roku. Wtedy jury wybierze jednego zwycięzcę globalnego w każdej z kategorii konkursowych.

Harmonogram konkursu przedstawia się następująco:
1 kwietnia 2024 - zamknięcie rejestracji
15 kwietnia 2024 - rozpoczęcie przesyłania projektów
30 maja 2024 - zakończenie nadsyłania przyjmowania zgłoszeń projektów
Lato 2024 - posiedzenie jury i ogłoszenie zwycięzców regionalnych
Jesień/zima 2024 - warsztaty dla zwycięzców regionalnych / prezentacje dla jury / ogłoszenie zwycięzców globalnych
Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: daylightandarchitecture.com/iva/




2024.01.17




2023.12.14

Serdecznie zapraszamy do Galerii Biblio-Art na wystawę prac
zgromadzonych przez prof. Gabriela Kołata "OBRAZOWANIE”.
Otwarcie wystawy odbędzie się 18 grudnia o godz.13.00

Link do wydarzenia na Facebooku



2023.11.29

★ czas na grudniową lekturę A&B! ★ wprost idealna na długie zimowe wieczory ★ zachęcamy do pobrania Architektura i Biznes (link w komentarzu)lub do nabycia na portalu A&B lub stacjonarnie w sieci empik!
tym razem całe wydanie poświęcone jest tematowi RECOVER, które przyświecało tegorocznemu Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie, którego organizatorem był SARP Oddział Kraków.

W numerze m.in.:

dodatkowo:

  • Najlepszy Dyplom WNĘTRZA, rozstrzygnięcie konkursu
  • kosmos i... pokora, czyli droga do zawodu Macieja Franty na Wydziale Architektury Politechnika Poznańskaoraz Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej
  • rozmowa z Alejandro Aravena
  • o tym, jak wykorzystywać dane w projektowaniu naszych miast
  • jesienny przegląd wydarzeń architektonicznych we Francji
  • jak wybory 15 października wpłyną na kwestie miast i regionów, analiza prof. Rafała Matyi
  • dwie recenzje: "Słowo architekta. Opowieści o architekturze Polski Ludowej” Błażeja Ciarkowskiego oraz „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u” Agaty Szydłowskiej
  • prezentacja projektów biorących udział w konkursie „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”, gdzie wygraną jest miesięczny staż w pracowni Ultra Architectsoraz 4 tyś. złotych.

...oraz wiele innych ciekawych, autorskich treści!

nie czekajcie, tylko pobierajcie, czytajcie, komentujcie, szerujcie!




2023.11.24

Konkurs otrzymał Honorowy Patronat Pani Prezydent Miasta Łodzi, Hanny Zdanowskiej

do 10.12.2023 r. - możliwość zadawania pytań związanych z Konkursem,
do 13.12.2023 r. - publiczne ogłoszenie odpowiedzi na zadane pytania,
do 17.12.2023 r. do godz. 23.59 – ostateczny termin składania prac na Konkurs

Więcej informacji
Odpowiedzi Organizatora na pytania związane z Konkursem




2023.11.22

Dzień Młodego Inżyniera - program

Dzień Młodego Architekta - program




2023.11.06

Rozstrzygnięto międzynarodowy dwuetapowy realizacyjny konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji projektowej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Westerplatte. Misją planowanej placówki jest upowszechnianie wiedzy o bohaterskiej obronie Westerplatte we wrześniu 1939 r. oraz ochrona, utrzymanie i rewaloryzacja zespołu obiektów architektury militarnej znajdujących się na półwyspie. Teren, którego dotyczy konkurs, ma szczególne znaczenie dla historii oraz pamięci zbiorowej narodu polskiego, będąc miejscem i symbolem rozpoczęcia II wojny światowej – największego konfliktu zbrojnego XX w. W obiektach, które powstaną na historycznym polu bitwy, zostanie opowiedziana nie tylko historia wrześniowych walk na Westerplatte, ale szeroki kontekst wojny obronnej 1939 roku. Zakres inwestycji obejmie między innymi budowę na terenie Pola Bitwy na Westerplatte nowego budynku muzealnego oraz odbudowę wybranych obiektów historycznych, służących realizacji celów statutowych Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w tym udostępnianiu zbiorów Muzeum, zagospodarowanie terenu oraz konserwację i uczytelnienie reliktów historycznych budowli. Główny pawilon wystawienniczy zaprojektowano w linii istniejącego, ahistorycznego ciągu pieszego, w osi widokowej na kopiec: Jego forma przywodzi na myśl otwartą ranę. To znamię w terenie, żyjące w symbiozie z tym, co było świadkiem okrutnej historii. Znamię, którego nie usunie upływ czasu. Pierwsze wrażenie zwiedzającego ma wywołać w nim poczucie niepewności i zaniepokojenia, które stopniowo narastają z chwilą kierowania się ku placowi przed wejściem do obiektu (autorski opis koncepcji).

Wyniki konkursu ogłoszono 31 października br. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Muzeum II Wojny Światowej, przewodnicząca sądu konkursowego, prof. dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka tak uzasadniła wybór pracy, który otrzymał pierwszą nagrodę: Przyjęte założenia dla całego terenu, jak i pojedynczego obiektu w sposób niebudzący wątpliwości odpowiadają na wyobrażenia i oczekiwania sformułowane w regulaminie konkursu. Przeprowadzona kwerenda historyczna i krajobrazowa w przypadku tej pracy dała podstawę do zaproponowania wysokiej jakości rozwiązań. Na uwagę zasługuje też wysoki poziom kompozycji przestrzennych i krajobrazowych, podkreślających charakter miejsca i uwzględniający przywrócenie historycznego układu komunikacyjnego. Jak wiemy, na terenie półwyspu istnieje wiele nawarstwień – historyczne, powojenne. Jest wiele obiektów, które chcemy zachować, są obiekty, które będą musiały ulec rozbiórce, aby nie zatracać właściwego zapisu historii. Praca ta charakteryzuje się wysokiej jakości rozwiązaniami architektonicznymi. Za niezwykle cenne uznano ukształtowanie wejścia do głównego obiektu Muzeum w formie szczeliny, która stanowi symboliczny walor zagłębienia się w przeszłość. W udany sposób praca ta realizuje koncepcję upowszechniania wiedzy o bohaterskiej obronie Westerplatte, a jednocześnie zapewnia ochronę, utrzymanie i rewaloryzację obiektów architektury militarnej znajdujących się na tym terenie.

Zespół projektowy: prof. dr hab. inż. arch. Marek Pabich (IAiU PŁ), dr inż. Barbara Wycichowska (IAiU PŁ), mgr inż. arch. Krystyna Lachman-Pabich (absolwentka IAiU PŁ), mgr inż. arch. Kamilla Galicka-Zys (absolwentka IAiU PŁ), mgr inż. arch. Bartłomiej Mucha (absolwent IAiU PŁ), mgr inż. arch. Robert Judziński (absolwent IAiU PŁ), mgr inż. arch. Krzysztof Łasecki (absolwent IAiU PŁ), mgr inż. arch. Katarzyna Weirauch (absolwentka IAiU PŁ), inż. arch. Krzysztof Stalmasiński (student IAiU PŁ), Zuzanna Reluga (studentka IAiU PŁ), Weronika Jóźwiak (studentka IAiU PŁ), dr Grażyna Ojrzyńska, mgr inż. arch. Bogusława Kowalczyk (absolwent IAiU PŁ), mgr inż. Henryk Krysiak (absolwent WBAiIŚ PŁ).

Prof. dr hab. inż. arch. Marek Pabich jest również autorem projektów budynków Politechniki Łódzkiej (Wydziału Mechanicznego – Fabryka Inżynierów XXI wieku, Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska – LabFactor, Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, Wydziału Chemii – Alchemium – Magia chemii jutra), nowego gmachu Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, zrealizowanej koncepcji rozbudowy dawnej Zbrojowni w Krakowie na potrzeby Muzeum Fotografii - MuFo (nagroda Miasta Krakowa, 2021) i projektu Bulwarów nadwarciańskich w Uniejowie (nagroda Towarzystwa Urbanistów Polskich, 2022). Od 2007 członek ŁTN, a od 2016 Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN. Autor ok. 80 publikacji naukowych, w tym dwóch monografii: O kształtowaniu muzeum sztuki. Przestrzeń piękniejsza od przedmiotu (2004,2007), Mario Botta. Nikt nie rodzi się architektem (2004, 2021).




2023.10.31

Zapraszamy do lektury numeru 11/2023 miesięcznika Architektura & Biznes GRA O MIASTO. Do pobrania bezpłatnie z https://www.architekturaibiznes.pl/bezplatne-e-wydanie, wersja drukowania w empiku.

W numerze m. in. co i jak zrobić, żeby w GRZE O MIASTO wygranymi ostatecznie byli mieszkańcy i lepsza przestrzeń. Dyskusja toczy się wokół raportu "Wzmocnienie czynnika społecznego i merytorycznego w kształtowaniu przestrzeni miejskiej" — całość dostępna w numerze.

a ponadto:

  • rozmowa z Zofią Jaworowską i Petro Vladimirovem o nowym projekcie Fundacji Brda BUDO
  • Ania Popiel-Moszyńska, nasza korespondentka z Paryża, rozmawia z Izabelą Bołoz
  • podsumowanie 10. edycji Poznan Design Festiwal
  • czym dyskutowano na Kongresie Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE?
  • warszawska wyspa muzeów, czyli prezentacja Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego, proj. WXCA
  • bazary w miastach piętnastominutowych
  • wielomiasta, a jakże! tym razem Kołobrzeg proszę państwa opowiada dla Was Mateusz Zmyślony
  • prof. Rafał Matyja wprowadza nas w temat raport i mówi, o czym jest ta GRA O MIASTO
  • omawiamy rolę MKUA głosami jej członków w różnych polskich miastach
  • kolejny głos i komentarz dotyczący nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
  • model hybrydowy jako niezbędne narzędzie do planowania miasta
  • rozmawiamy z Architektami Miasta — Gdańska i Rzeszowa o ich walce o lepszą przestrzeń
  • Paweł Hałat o wyzwaniach, które należy podjąć
  • jest też o konkursach! tym razem tych płatnych typu "NAJLEPSZY DOM NA ŚWIECIE"
  • jest też o tym, jak się miejska willę skroić na miarę, w dodatku w zastanej i istniejącej już zabudowie, proj. xmarchitekten
  • są też: mem od Sto Lat Planowania i felietony Kuby Głaza i Jakuba Szczęsnego
  • oraz dyplomy biorące udział w konkursie — w tym roku w konkursie ARCHITEKTURA nagrodą jest miesięczny staż w pracowni Ultra Architects i 4 tyś. złotych
  • oraz wiele innych treści!

częstujcie się, pobierajcie, szerujcie, dyskutujcie! numer jest ciekawy, ważny i wyznacza nowe ramy GRY O MIASTO




2023.10.30

więcej informacji




2023.10.19

informacja o konkursie




2023.10.17




2023.10.06

Szanowni Państwo,
W dniu 25 października 2023rozpoczynamy uroczyście tegoroczną edycję Programu Builder for the Future – 2023/2024. W związku z tym zapraszamy Wykładowców wraz z grupami studentów na 4FutureDay - Dzień Młodego Architekta i Inżyniera, który odbędzie się w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4)

BEZPŁATNE, całodniowe wydarzenie przeznaczone jest dla wykładowców, studentów oraz absolwentów uczelni technicznych wiążących swoją przyszłość z budownictwem lub architekturą.

W PROGRAMIE 4FUTUREDAY m.in.:
- ARCHITEKCI I INŻYNIEROWIE BUDOWNICTWA W DRODZE DO WSPÓLNEGO SUKCESU - panel poświęcony współpracy międzybranżowej w procesie inwestycyjnym: architekci-konstruktorzy- instalatorzy, na przykładach prestiżowych i wymagających realizacji, m.in. Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli. Poznacie projekty i wyzwania, które kształtują nas zawodowo. Powiemy też jak rozmawiać z inwestorem i wykonawcami. Pokażemy naszą drogę od konkursu do…sukcesu.
- CONSTRUCTION CHALLANGES. Bliżej zawodu inżyniera budownictwa w praktyce - case study na najciekawszych budowach czołowych graczy rynku budowlanego.
- WARSZTATY BIM, w ramach których uczestnicy poznają BIM, jako platformę, dającą możliwość współpracy obydwu środowisk – inżynierów budownictwa oraz architektów.
- STREFA KARIERY- Poznaj ofertę pracy, praktyk oraz staży najlepszych firm w branży. Rozmowy kwalifikacyjne na gorąco!
- KONSULTACJE Z EKSPERTAMI, reprezentującymi najlepsze firmy z branży budowlanej oraz biur architektonicznych.

PROGRAM WYDARZENIA
REJESTRACJA NA 4FUTUREDAY
Za udział w wydarzeniu oraz udział w warsztatach BIM studenci otrzymają dwa imienne certyfikaty.
Wszystkie osoby, chcące wziąć udział w wydarzeniu prosimy o wcześniejsze zarejestrowanie się na naszej platformie B4F Rejestracja jest również warunkiem otrzymania certyfikatów.
Wydawca miesięcznika "Builder" przewidział dla wydziału danej uczelni, z którego na 4FutureDay przyjdzie najwięcej studentów, możliwość prezentacji na łamach "Buildera" lub "Builder Science". Wydział będzie można zaprezentować w dowolny sposób. Do dyspozycji będzie cała rozkładówka (2 str) na łamach magazynu "Builder" lub w postaci 4 artykułów na łamach "Builder Science".




2023.10.05

Szanowni Państwo,
Zbliża się wyjątkowe wydarzenie!

13 i 14 października odbędzie się Międzynarodowe Biennale Architektury 2023!

Kraków zaprasza :) stacjonarnie (ICE Kraków Congress Centre)
lub online rejestracja: http://mba2023.sarp.krakow.pl/
lub https://mbak23.twojewydarzenie.online/




2023.10.03

Szanowni Państwo,
Zapraszamy do wzięcia udziału w "Międzynarodowym Konkursie dla studentów Architektury i Urbanistyki: Irpin - Horyzont Przyszłości". Jest to konkurs organizowany na prośbę miasta Irpin w Ukrainie przez Thought Group Chile oraz Politechnikę Wrocławską. 
Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w tym konkursie i zarejestrowania się poprzez stronę internetową: https://www.icausirpin.com/ (czas na rejestrację upływa 13 października). Termin oddawania propozycji konkursowych upływa 18 grudnia.

więcej informacji




2023.09.29

Nr 10/2023 A&B już gotowy! Październik ogłaszamy miesiącem poświęconym wodzie! ARCHITEKTURA MIASTO WODA to temat przewodni kolejnego wydania A&B. Jak ważna w rozwoju naszych miast jest błękitno-zielona infrastruktura, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.
E-wydanie można już pobierać bezpłatnie na  www.architekturaibiznes.pl/bezplatne-e-wydanie a papierowej wersji szukajcie w empiku oraz w e-sklepie na www.architekturaibiznes.pl
Numer powstał we współpracy z Open Eyes Economy, co oznacza, że widzimy się we Wrocławiu na V Międzynarodowy Kongres Miasto-Woda-Jakość życia .
Ale wcześniej, 13-14 października spotykamy się w Centrum Kongresowe ICE Kraków na Recover - Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2023,organizowanym przez SARP Oddział Kraków, gdzie cały jeden panel będzie poświęcony właśnie wodzie. Program Biennale znajdziecie w numerze!  A&B jest jednym z partnerów zarówno Biennale, jak i Wodnego Kongresu

 

Copyright © Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska

Ten serwis używa plików cookies. Niektóre z plików cookie są niezbędne do prawidłowego działania tego serwisu i już mogły zostać zapisane w folderze przeglądarki. Mogą Państwo je zablokować lub usunąć, jednak część witryny może przestać działać prawidłowo. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj Politykę plików cookies.

Akceptuję pliki cookies.