2021 Ranking IARP

Edukacja architektoniczna w oczach Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
– bardzo wysokie miejsce łódzkiej architektury w rankingu

Kończąc studia architekt nie ma jeszcze prawa do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, czyli mówiąc kolokwialnie, do podpisywania projektów. Możliwość tę „nabywa” (po odbyciu odpowiedniej praktyki zarówno projektowej, jak i na placach budowy) poprzez zdanie egzaminu na uprawnienia projektowe. Przeprowadzaniem egzaminów i nadawaniem uprawnień zajmuje się Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, czyli samorząd zawodowy architektów, funkcjonujący w oparciu o ustawę z 15.12.2000 roku o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa. Egzamin ten zatem weryfikuje wiedzę i umiejętności absolwenta architektury, który chce mieć prawo do samodzielnego wykonywania zawodu, czyli brania odpowiedzialności za swoje projekty, więc otwiera drogę do samodzielności zawodowej.

Izba Architektów RP (w skrócie IARP) w celu monitorowania jakości edukacji i jej poprawy po raz pierwszy w 2021 roku przeprowadziła klasyfikację szkół architektonicznych, w której jedynym kryterium był wynik egzaminu na uprawnienia projektowe. Kryterium to ma charakter obiektywny, bowiem egzaminy odbywają się na tych samych zasadach w całej Polsce i z uwzględnieniem jednakowego zestawu pytań, a nad ich przebiegiem czuwają komisje krajowe i szesnaście okręgowych, dzięki czemu wyniki egzaminów są porównywalne.

Rankingiem objęte zostało 35 szkół, w tym sześć zagranicznych i kilka polskich uczelni niepublicznych ... więcej informacji

Ranking IARP TOP 10 2021 uczelni kształcących architektów
Ranking IARP TOP 10 2021 dla studiów I stopnia