2021 BIMaHEAD

Politechnika Łódzka rozpoczyna międzynarodową współpracę z partnerami z Francji, Niemiec, Szwecji i Macedonii Północnej w celu wspólnej realizacji projektu Building dIgital coMpetencies of students and teacHers in construction related degrees & incrEasing digitAl reaDiness of EU universities, na który Komisja Europejska przyznała grant w wysokości 247 775 EUR. Koordynatorem projektu na Politechnice Łódzkiej jest dr hab. inż. arch. Anetta Kępczyńska-Walczak, prof. uczelni z Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Głównym celem projektu o akronimie BIMaHEAD jest wspieranie budowania gotowości cyfrowej w szkołach wyższych, a w szczególności wspieranie studentów na stopniach związanych z architekturą i budownictwem. Projekt koncentruje się na ukierunkowanych umiejętnościach cyfrowych specyficznych dla przyszłych profesjonalistów w branży budowlanej (m.in. architektów, projektantów, inżynierów, konstruktorów) w zakresie Modelowania Informacji o Budynku (BIM), ponieważ BIM staje się integralną częścią potrzebnych kwalifikacji przyszłych pracowników sektora budowlanego.

W szczególności projekt będzie miał na celu porównanie dobrych praktyk i scenariuszy pedagogicznych, zaprojektowanie nowatorskich ram metodologicznych, opracowanie spersonalizowanej zawartości materiałów e-learningowych BIM, testowanie wypracowanych rozwiązań oraz sporządzenie raportu z oceny i wytycznych dotyczących powtarzalności w przyszłych kontekstach edukacyjnych.

Długoterminowe skutki będą polegać na umożliwieniu studentom zwiększania ich własnej zdolności do zatrudnienia poprzez zwiększanie sektorowych kompetencji i umiejętności cyfrowych. BIMaHEAD przyczyni się do zbudowania nowej generacji wysoko wykwalifikowanych specjalistów w zakresie umiejętności cyfrowych, co pozytywnie wpłynie na lokalny, regionalny, krajowy i europejski rozwój gospodarczy.